Zagłębie dobrej architektury nad Renem

Medienhafen w Duesseldorfie to niezwykłe choć mało znane miejsce, w którym podziwiać można budowle kilku star architektów ze światowego topu, w tym Gehry’ego, Vasconiego i Chipperfielda.

Medienhafen to teren podupadlego portu na Renie, który decyzja władz miasta został przekształcony w dzielnicę biznesu, rozrywki i rekreacji. Przyjęto założenie, że  stare magazyny i przemysłowe budynki zostaną zmodernizowane i dostosowane do nowych funkcji, natomiast rozległe przestrzenie między nimi wypełnią sie nowoczesną architekturą z najwyższe półki.

Do współpracy zaproszono głośne nazwiska – oprócz wyżej wymienionych w projekt włączyli się Joe Coenen, Steven Holl oraz Renzo Piano

Neuer Zollhoff Franka Gehry’ego

Najbardziej charakterystycznym elementem Medienhafen jest kompleks 3 budynków Neuer Zollhoff zaprojektowany przez Franka Gehry’ego. Amerykański architekt pozostał wierny swojemu stylowi znanemu z Centrum Sztuki w Bilbao oraz tańczącej kamienicy w Pradze.  Tak więc budowle, które stanęły nad Renem również wyróżnia niejako rozchwiana, pozbawiona pionowych linii forma oraz zastosowanie zróżnicowanych materiałów do wykończenia fasad.

Inny budynek, który przyciąga uwagę formą to Colorium zaprojektowane przez Wlhelma Alsopa. Gmach sprawia wrażenie jak gdyby został zbudowany z kolorowych klocków układających się we wzory kojarzące się ze stylistyką Bauhausu.

Stadttor – brama do mmiasta

Kolejna ciekawa konstrukcja to Stadttor projektu Karla Petzinka. Szklany, ażurowy gmach zachwyca lekkością mimo swojego ogromu – wznosi się bowiem na 80 m.

Co warte podkreślenia – Medienhafen to kompleks o zróżnicowanych funkcjach – oprócz biurowców, funkcjonują w nim galerie sztuki, restauracje, tereny rekreacyjny. W efekcie dzielnica tętni życiem, przyciąga zarówno mieszkańców Duesseldorfu jak i turystów.

 

2+