Dom nad Wodospadem projektu Franka Lloyda Wrighta

Budynek ten mimo niewielkiej skali wciąż zachwyca i pozostaje jedną z największych ikon XX-wiecznej architektury

Lloyd Wright zaprojektował Falling Water House w 1936 r. po kilkuletniej przerwie w twórczej działalności. Na lokalizację wybrał miejsce w leśnym zaciszu nad rzeką znane jako Leże Niedźwiedzia położone w Pensylwanii. 

Intencją autora było maksymalne zsynchronizowanie budowli z otoczeniem. Mimo tego założenia Lloyda Wright odważnie eksperymentował z masywnymi platformami z żelbetonu ułożonymi w 3 kondygnacje. Dominantą i kontrapunktem dla wyraźnie zaznaczonych poziomych linii stał się wysoki komin.

Charakterystycznym elementem konstrukcji są tarasy wychodzące daleko poza obrys przestrzeni mieszkalnej. Sprawiają one, że budynek niejako przenika się z otaczająca go przyrodą, harmonijnie się w nią wtapia.

Pasmo sukcesów F. Lloyda Wrighta

Centrum Guggenheima w Nowym Jorku

Dom nad wodospadem rozpoczął serią sukcesów amerykańskiego modernisty. Kolejnym wybitnym dziełem był biurowiec spółki Johnson Wax w Wisconsin.

W 1944 r. Lloyd Wright stworzył swój najbardziej rozpoznawalny budynek – muzeum Guggenheima w Nowym Jorku z charakterystyczną rampą spiralnie okalającą bryłę gmachu.

 

3+